Проект «Знову до роботи: реінтеграція матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною»
- Деталі
- Батьківська категорія: Кафедральні освітні матеріали
- Опубліковано: Четвер, 10 квітня 2014, 09:45
- Перегляди: 1804
Проект «Знову до роботи: реінтеграція матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною»
Актуальність проблеми
Ключова проблема яку необхідно розв’язати полягає у тому, що умови повернення батьків і матерів до роботи після відпустки по догляду за дитиною є несприятливими.
За даними Державної служби зайнятості в Україні 496 тисяч сімей, які мають дітей до 6 років, нині скористалися правом на відпустку по догляду за дитиною. Понад 120 тисяч батьків щорічно повертаються з відпустки по догляду за дитиною на ринок праці. Відповідно до розрахунків експертів, 25-30% з них змушені звертатися до державної служби зайнятості за допомогою, бо колишні роботодавці відмовляються працевлаштовувати їх на займану ними до відпустки посаду. Досить часто, це проблема закладається ще до початку відпустки по догляду за дитиною.
Згідно з українським законодавством, жінки мають 126 днів відпустки у зв’язку із вагітністю і пологами, які мають повністю бути оплачені роботодавцем. Після цього мати (або батько) можуть взяти відпустку до 3 років (в окремих випадках до 6 років), протягом яких роботодавець зобов’язаний зберегти робоче місце. Протягом цієї відпустки держава виплачує допомогу у розмірі 130 грн на місяць (12,5 євро) без врахування доходів та у збільшеному розмірі, який залежить від сукупного доходу сімї. 94% батьків беруть таку відпустку, тому що не мають іншої можливості забезпечити догляд за дітьми. Багато з них повертаються до роботи раніше – середня тривалість відпустки – 1 рік і 9 місяців. Причина повернення – 60,4% батьків – фінансові труднощі.
Роботодавці неохоче наймають молодих жінок, очікуючи, що вони народять дитину і візьмуть відпустку по догляду за нею. Одна з причин таких рішень – невпевненість роботодавця у тому, що професійні якості та навички матері залишаться на належному рівні після тривалої відпустки. За висновками експертів для повноцінного повернення у професійне середовище працівнику потрібно близько 6 місяців.
В результаті цього жінки отримують нижчі зарплати, повільно просуваються по кар’єрних сходах, мають нижчий рівень економічної незалежності та гірший доступ до фінансових ресурсів і прийняття рішень. У 2011 році середня зарплата жінок складала 71% середньої зарплати чоловіків, а розрив у доходах був ще більшим (середній дохід жінок склав 62-63% від середнього доходу чоловіків).
Мета проекту – створити умови для успішного повернення до роботи батьків і матерів після відпустки для догляду за дитиною, забезпечити рівні можливості для участі і матерів і батьків в економічному житті.
Завдання які розглядалися на тренінгу:
- Ознайомлення учасників із Моделлю реінтеграції на ринок праці осіб із сімейними обов’язками;
- Підвищити обізнаність учасників у питаннях регулювання сфери соціально – трудових відносин в частині, що стосується можливостей працівників із сімейними обов’язками;
- Посилити вмотивованість щодо застосування Моделі на практиці;
- Відпрацювати навики пов’язані із впровадженням механізмів професійної реінтеграції осіб із сімейними обов’язками.